Kastélytörténet 2024-es új szerzeményeink tükrében

 

Válogatás az elmúlt évben a gyűjteményünkbe került műtárgyainkból

A Gödöllői Királyi Kastély Múzeumi Gyűjteménye 2024 folyamán számos műtárggyal gazdagodott. A közösségi médiában követőinknek minden héten bemutattunk új szerzeményeinkből egy-egy darabot. Az alábbiakban ezen rövid írásokból válogattunk tizenkettőt, amelyek reményeink szerint rávilágítanak gyűjteményünk sokféleségére. Fogadják szeretettel!

A gödöllői kastélyt Grassalkovich I. Antal építtette a 18. század derekán. Az uradalom  III. Antal 1841-ben bekövetkezett haláláig állt a Grassalkovich-család tulajdonában. Ezt a korszakot reprezentálják  a gyűjteményünkbe újonnan bekerült következő műtárgyak:

Főúri kovás puska a 18. század közepéről

2024 március 5-én volt 330 esztendeje, hogy 1694-ben a Nyitra vármegyei Ürményben megszületett Grassalkovich I. Antal. A bárói, majd később grófi címben is részesült főúr életéhez kapcsolódó, mindennapi környezetéből, kastélyaiból származó, vagy az általa bizonyíthatóan használt tárgyak közül sajnos nem sok maradt meg. Ezért is különleges az a nemrég a kastély múzeumi gyűjteményébe – vásárlás útján – bekerült vadászfegyver, amely egy simafuratú, török hadizsákmány-csővel szerelt, elöltöltős lőfegyver. Mesterjegye aranyozott, domborúra vésett lakatlemezén lovasok és egy kastély látható. Alsó peremére a valószínűleg flamand származású mester az alábbi szignót rejtette: „IOAN DEPLAN A’ PRAG”. A fegyver kakasán, továbbá acélján vésett indák és levelek tekeregnek. A puska ezüst válltámaszára a Grassalkovichok grófi címerét vésték. A fegyverműves aktív éveit ismerve egyértelműen állítható: a fegyver Grassalkovich I. Antal vadászpuskája volt. E különleges tárgy már a kastély állandó kiállításán látható. (Dr. Papházi János)

 11.png

 

Tányérok Grassalkovich III. Antal (1771–1841) herceg asztaláról

 

A nemrégiben letétként hozzánk került, egy mélytányérból és négy lapos tányérból álló tárgyegyüttes is igazi ritkaságnak számít. Ezek a porcelánok a bécsi Császári és Királyi Porcelánmanufaktúrában készültek 1820-ban és 1821-ben. Egyszerű formaviláguk és diszkrét arany szegélyük a klasszicizmus szellemét mutatja, ám a peremet díszítő címer árulkodik róla, hogy kiváló műhelyből származó, drága darabok. A Grassalkovichok osztott címerének minden apró részlete, a kardot tartó oroszlán és leopárd, a kifeszített íjak és a szívpajzsban a MT monogram is kivehető rajtuk. A Mária Terézia alapította Szent István-rend miniatürizált nagykeresztje teljesen valósághű, láncának szemeiben váltakozik a névadó SS és az alapító MT monogramja. I. Ferenc 1810-ben, a napóleoni háborúk idején tanúsított hűségéért és segítsége jutalmául vette fel Grassalkovich Antalt a rendbe, onnantól használhatta címeréhez illesztve annak jelvényét. (Kovács Éva Marianna)

2_kep_1_grasi_tanyerok.jpg

 2_kep_2_grasi_cimer_tanyeron.jpg

 

Grassalkovich III. Antal herceg gyászjelentése, Gödöllő, 1841. szeptember 30.

A vásárlás útján a gyűjteményünkbe került német nyelvű nyomtatvány a herceg 1841. szeptember 29-én, életének 71. évében bekövetkezett haláláról tudósít. Grassalkovich III. Antal 1827-től nagyrészt Gödöllőn tartózkodott és itt is hunyt el. Halálát vesebetegsége okozta. Holttestét október 2-án beszentelték, majd Pozsonyivánkára szállították. Kívánságának megfelelően, a pozsonyivánkai Grassalkovich-kastély kriptájában, szülei mellé temették. Október 12-én az elhunyt herceg lelki üdvéért uradalmának minden plébániatemplomában ünnepélyes gyászmisét mondtak. Felesége, Esterházy Leopoldina 1864-ben mind néhai férje, mind annak szülei koporsóját a máriabesnyői családi sírboltba hozatta, ahol ma is nyugszanak. (Kassa Melinda)

3_kep_iii_grassalkovich_antal_gyaszjelentese.jpg

Mivel a hercegi párnak nem született gyermeke, így III. Antal halálával kihalt a Grassalkovich-család férfiága. A nőági örökösökre szállt a gödöllői uradalom. Így került a Viczay család birtokába, akik 1850-ben adták el a görög származású Sina György bárónak. A kastély szerepet játszott az 1848-49-es eseményekben is. Ennek a korszaknak a lenyomata alábbi műtárgyunk:

Franz von Schlik altábornagy levele Gödöllőről, 1849. március 30.

Az 1849-es tavaszi hadjárathoz kapcsolódik a vásárlás útján a gyűjteménybe került német nyelvű, kézírásos levél.

Az 1849. március végén Egerben tartott haditanácson Görgei Artúrt választották meg a magyar honvédsereg főparancsnokává. Ekkor hagyták jóvá azt a haditervet, melynek célja a magyar csapatok összevonása volt a Tisza vonalában, és így a császáriak visszaszorítása az általuk az ősz-tél folyamán elfoglalt magyar területekről. A Honvédsereg legerősebb hadtestének feladata lett, hogy Hatvan felől támadjon Gödöllő irányába, ahol az osztrák csapatok állomásoztak - elhitetve velük, hogy ők a fősereg – míg ezalatt a másik három honvéd hadtest bekeríti a császáriakat.

Franz von Schlik (1789-1862) – aki az 1813-as lipcsei csatában vesztette el fél szemét - a tavaszi hadjárat idején az osztrák császári csapatok III. hadtestének parancsnoka volt. Windischgrätz parancsának megfelelően seregével 1849. március 29-étől állomásozott Gödöllőn. Március 31-én Windischgrätz arra utasította, hogy csapataival vonuljon előre Hatvanig és tudjon meg valamit a magyar seregről. Április 1-jén találkozott a magyarok előörseivel, akiket Gyöngyösig űzött. Április 2-án Hatvannál támadást indított a Gáspár András honvéd ezredes által vezetett hetedik magyar hadtest ellen, ami a magyarok győzelmével végződött. (Kassa Melinda)

4_kep_schlik_level_gysz_5573.jpg

Báró Sina György fia, Simon a gödöllői kastélyt családi rezidenciává kívánta alakítani. Ám miután a magyar arisztokraták nem fogadták be görögkeleti vallású, császárpárti családját, elállt szándékától és Gödöllőt 1864-ben eladta egy belga bankkorzorciumnak. Ettől a banktól vásárolta meg a gödöllői uradalmat 1867-ben a magyar állam, és használati jogát az újonnan megkoronázott Ferenc Józsefnek és családjának ajándékozta. A királyi család 1867 őszén töltött először hosszabb időt Gödöllőn. A kastély Erzsébet királyné egyik kedvelt tartózkodási helye volt az 1870-es években, illetve az 1880-as évek elején. Az un. királyi korszakból (1867-1916) számos műtárgyat őriz gyűjteményünk, és 2024-es gyarapodásaink is főként ehhez az időszakhoz köthetők. Ezekből emeltünk ki kettőt:

 

Udvari báli ajándék

Felajánlás útján került a gyűjteménybe ez a kulacsot mintázó báli ajándék. Kör alakú hasának mindkét oldalát babérkoszorú fogja körbe.  Az egyik közepét Ferenc József magyar királyi koronás monogramja, míg a másikét egy stilizált virág –talán szegfű- díszíti. A tárgy a századforduló környékéről származik. A kulacs két oldalán lévő fülekben eredetileg akasztásra szolgáló szalagot helyeztek el, illetve a tetejét kupak zárta le. Feltehetőleg a táncrendhez adták és parfümöt tartalmazott. Több ilyen tárgy maradt fent a korszakból, amelyek díszítő motívumait kifestették, ám ezen a példányon nem láthatók festéknyomok, így feltehetőleg eredetileg is festetlen volt. (Kassa Melinda)

 

 5_kep_1_gysz_5696_fj_oldal_2.jpg

 5_kep_2_gysz_5696_gyopar_oldal.jpg

Erzsébet királyné mellszobra, 1898 körül


A finoman kidolgozott, patinázott bronzszobrot nagy valószínűség szerint Karl Korschan (1872-1943) cseh származású szobrászművész készítette, aki 1894-től Párizsban dolgozott, majd Berlinben, Frankfurtban, Krakkóban, Brno-ban. Munkáit szecessziós és art deco stílusban készítette. A Gödöllői Királyi Kastély gyűjteményébe bekerült példányon nincsen szignó, de a szobor aukción felbukkant példányán hátul a „C. Korschan 1898 Paris” felirat olvasható. Érdekessége, hogy az alkotó Erzsébet királyné arcvonásait az 1870-es években készült ábrázolások felhasználásával készítette. (Kaján Marianna)

6_kep_erzsebet_kiralyne_mellszobra.jpg

 

A Monarchia összeomlását követően az 1920-as években a kastély amellett, hogy Horthy Miklós kormányzó rezidenciájaként szolgált, katonai és hivatali székhely, illetve tiszti üdülő is volt. Ebből az időszakból származnak alábbi új szerzeményeink:

 

Hímzett, fehér vászon párnahuzat, Szent Korona motívummal

Egy hölgy keresett meg minket ezzel az édesanyjától örökölt párnahuzattal, amit felajánlott gyűjteményünk számára.

A 47 cm x 61cm-es vásznat kézi hímzésű Szent Korona díszíti. Az anyagot gépi áttört fehérhímzés szegélyezi, ami csipke hatását kelti. Ez stílusa alapján a svájci Sankt Gallenben készülhetett, és méterben egész Európában árusították. A párnahuzat feltehetően a huszadik század első feléből származik.

Bár számos ilyen párna és ágyneműhuzat fennmaradt az ország más gyűjteményeiben, számunkra ennek a darabnak egyediségét a története adja: a ’90-es években, egy, a kastély felújításán dolgozó szakmunkás találta – a családi hagyomány szerint az épület padlásán – és ajándékozta a felajánló édesanyjának. A párnahuzatot feltehetőleg a gödöllői kastély lakói használhatták.

77.png

 

 

László Fülöp feleségével, festőművészekkel és a sajtó munkatársaival a gödöllői kastélyban

László Fülöp 1927. szeptember 22-én érkezett londoni otthonából Budapestre, Bethlen István miniszterelnök meghívására, hogy a magyar állam számára elkészítse Horthy Miklós kormányzó portréját. Korabeli sajtóbeszámolók szerint a gödöllői kastély második emeletén alakítottak ki számára lakosztályt. A műtermét a díszteremben rendezték be, ahol a művész kérésére az ablakok egy részét elfüggönyözték, hogy a megfelelő fényviszonyokat biztosítani tudják. Közvetlenül az ablak előtt egy pódiumot állítottak fel a modell részére. A kormányzó fél tucatszor pózolt a festőművésznek, aki október első napjaiban fejezte be művét. A majdnem kész alkotást október 1-jén mutatta be a sajtó képviselőinek. A látogatás alkalmával fényképfelvétel készült. A vásárlás útján a gyűjteménybe került fotón középen László Fülöp áll, jobbján felesége Lucy Madeleine Guiness, balján az előtérben Kézdi-Kovács László festőművész, kettejük között a háttérben Senyei József festőművész, László Fülöp korábbi tanítványa. A kép jobb szélén Cserna Andor és Kállay Miklós újságírók. (Kassa Melinda)

 8_kep_ltsz_2023_117_1.jpg

A második világháború végén és az azt követő időszakban a gödöllői kastélyt sem kímélte a történelem vihara. Déli traktusában szovjet laktanyát alakítottak ki, míg a főépületben 1958-től a Fővárosi Szociális Otthon működött. Emellett a kastély területén kapott helyett a Magyar Honvédség Anyagszertára is. Ezen időszak emléke egy távbeszélőkészülék, melyet egyik kollégánk ajándékozott a gyűjteménynek:

Retró telefon, avagy CB 76-os távbeszélő készülék

Ennek a CB 76-os típusú készüléknek a gyártását 1977-től vette át a Telefongyártól a Mechanikai Művek. (Elődje a CB 667-es készülék volt, ami nagyon hasonló formájú, ám nincs rajta az MM logó.) Több színben is gyártották, a csontszín mellett például tűzpiros, fekete, spenót zöld készülékekkel is találkozhatunk. A miénk 1987-ben készült. A kézibeszélő hangerejét a készülék alsó lapján található tárcsával mechanikusan lehetett szabályozni. A tárcsa alatti részen a kis címketartó a telefonszám feltüntetésére szolgált. A telefonvonal bekötésére hosszú éveket kellett várni, így egy ilyen készülék vidéken egyfajta státuszszimbólumnak is számított. Maga az eszköz nem is volt akkoriban megvásárolható, hanem a Magyar Posta tulajdona maradt.

A készülék „A kastély titkos élete” c. földszinti kiállításunkon látható, ahol az épület 1945 és 1990 közötti különleges időszakával ismerkedhetnek meg látogatóink. (Faludi Ildikó)

9_kep_retro_telefon.jpg

 

A Gödöllői Királyi Kastély az Erzsébet királyné kultusz magyarországi központjaként a kultusz kortárs lenyomatait is megőrzésre fontosnak tartja. Ezt reprezentálják az alábbi gyűjtéseink: 

Erzsébet királynét ábrázoló hollóházi porcelán szobrok

A napjainkban létező Erzsébet-kultusz szép emléktárgyai közé tartoznak a Hollóházi Porcelánmanufaktúra kétféle, Erzsébet királynét ábrázoló porcelán szobrai.

A porcelánok alapjául Róna József szobrászművész a gödöllői Erzsébet-parkban álló, egészalakos Erzsébet királyné szobra szolgált. A bronz szobrot 1901. május 19-én I. Ferenc József király jelenlétében, fényes ünnepség keretében avatták fel. A szobrászművész rendkívül nagy megtiszteltetésnek tartotta a felkérést, és a királynét olyannak akarta „megörökíteni, amilyennek a gödöllőiek őt ismerték. Esernyővel kezében, mezei virágokból font csokorral indul sétájára.” (részlet Róna József: Egy magyar művész élete című memoárjából) A különleges szobor napjainkban is a gödöllői Erzsébet-park dísze.

Az Erzsébet királynét ábrázoló porcelánszobrok – a mellszobor magassága 16 cm, az egészalakos szobor 36 cm magas – a hollóházi Nyíri patak vizének felhasználásával, kézzel mintázva készültek 2023-ban, tervező Tóth Sándor.   (Kaján Marianna)

101_1.png

Sisi arcképével díszített papírpohár

A Nápolyban 1860-ban alapított Gambrinus kávézóból származó papírpohár egyik kollégánk gyűjtéseként került a múzeumba.  Mária Valéria házasságkötése után a királyné hosszú tengeri utazásokra indult, melyek során többször ellátogatott a délolasz városba.  Első ízben 1890 novemberében járt Nápolyban, és már akkor felkereste a Gambrinus Kávézót, ahol ibolyafagylaltot kóstolt.

Utazásai során többször visszatért Nápolyba (utoljára 1896 márciusában) és a források szerint minden itt tartózkodása során legalább egyszer fogyasztott a Gambrinusban.  A népszerű kávézó ma is őrzi Erzsébet királyné emlékét.  Arcképe nemcsak a papírpohárról, de a falakról is visszaköszön, a menüben pedig külön oldalt szentelnek Erzsébetnek, aki nagyon szerette Nápolyt, és lakóinak életvidámságát.

A gyűjteményünkbe került papírpohár, stílusosan, ibolyakék színű és Franz Xaver Winterhalternek a császárnéról 1865-ban festett, gyémántcsillagos portréjának felhasználásával készült.  (Kassa Melinda)

11_kep_1_papirpohar_foto_1.jpg

11_kep_2_papirpohar_foto_2.jpg

Egy múzeumi gyűjtemény nem boldogulhat szakkönyvtár nélkül. A könyvtárunkban megtalálható kötetek elengedhetetlenek a muzeológusok mindennapi munkájához, a kutatásokhoz, és a kiállítások tervezéséhez. Könyvtári állományunk 2024-es gyarapodásának egyik nagyobb tétele volt egykori kollégánk, a 2022-ben elhunyt Hadháziné Szabó Margit családjától kapott felajánlás.

Könyvek Szabó Margit könyvtárából

Hadháziné Szabó Margit nem tartotta magát igazi gyűjtőnek, inkább az információkat és az útiélményeket gyűjtötte, mint a tárgyakat – bár azokból is értékes kollekcióval rendelkezett. Margitot újságíróként, a Sisi Baráti Kör egyik alapítójaként és titkáraként, a kastély sajtófőnökeként és szerzőként is sokan ismerték és szerették. Nagy elhivatottsággal, igazi szenvedéllyel és szorgalommal gyarapította ismereteit a kastélyról, annak lakóiról és a városról. Számos hiánypótló könyvet publikált, amelyek a mai napig keresettek, népszerűek, így például a Gödöllői királyi szakácskönyvet vagy a „…gödöllői lakos vagyok…” címűt ma már igen ritkán lehet beszerezni.

A 2022 őszén rendezett, Az én Sisim című tárlatunk egyik kiállítója volt, itt gyűjteményével és publikációival is megismerkedhettek látogatóink. A kiállítás elbontását sajnos nem érhette meg, az év végén hirtelen és váratlanul elveszítettük őt. Így a következő, Mária Valériáról tervezett könyve sem valósulhatott már meg.

Margit könyvgyűjteményéből a családja döntése szerint két városi intézmény is részesülhetett: a Gödöllői Városi Könyvtár és a Gödöllői Királyi Kastély. Ezért nemrégiben ajándékképpen 49 kötettel gyarapodott a szakkönyvtárunk, köztük olyan könyvekkel, füzetekkel, katalógusokkal is, amelyekből eddig egyetlen példánnyal sem rendelkeztünk. De választottunk olyan köteteket is, amelyekből van már egy vagy több példányunk, de ezeket személyesen neki dedikálták a szerzők.

S ahogy a kiállításon – az ő nagy örömére - egymás mellett szerepelt gyűjteményük Tolnayné Kiss Máriával, a könyvespolcainkon a könyveik ismét szomszédok lettek. Részei egy olyan gyűjteménynek, amelynek fókuszában az általuk is képviselt értékek állnak. (Faludi Ildikó)

12_kep_1_szabo_margit.jpg

 12_kep_2_szabom4.jpg

12_kep_3_szabom3.jpg

12_kep_4_szabom2.jpg

Bízunk benne, hogy idén is lehetőségünk lesz hasonló értékekkel gyarapítani gyűjteményünket. Ha Önök is érdeklődnek műtárgyaink iránt, kövessék 2025-ben is Új szerzemények rovatunkat!

Összeállította: Kassa M